چند رسانه ای


شاخص کل و شاخص هم‌وزن چیست؟

شاخص کل هم وزن، زیرمجموعه‌ای از شاخص کل است. درواقع شاخص کل هم وزن از دل شاخص کل قیمت بدست آمده است. در ادامه به توضیح شاخص کل، چرایی بوجود آمدن شاخص کل هم وزن و تفاوت این دو می‌پردازیم.


قیمت پایانی یک سهم چیست؟


قیمت پایانی یک سهم چیست ؟ قیمت پایانـی سهام یک شرکت، به میانگین قیمت‌هایی گفته می‌شود که آن سهم در طول روز، براساس آن قیمت‌ها مورد داد و ستد قرار گرفته است . پیشنهاد می کنیم این آموزش را دنبال کنید تا بتوانید این تعریف را بهتر درک کنید.


حجم مبنا چیست؟


به حداقل تعداد سهامی که باید در طول یک روز معامله شود تا قیمت اصلی (پایانی) آن سهم بتواند نوسان مثبت یا منفی داشته باشد، «حجم مبنا» گفته می‌شود. در این فیلم به بررسی بیشتر در مورد حجم مبنا می پردازیم. برای مشاهده این آموزش؛ با مالیبان همراه باشید.


سهام شناور آزاد در بورس چیست و چگونه محاسبه می شود؟


سهام شناور آزاد یا (Free Float) بخشی از سهام یک شرکت است که دارندگان آن، آماده عرضه و فروش آن سهام هستند. آنها قصد ندارند با حفظ آن قسمت از سهام، در مدیریت شرکت مشارکت کنند و انتظار می‌رود در آینده نزدیک، آن سهام، قابل معامله باشد.


تولید ناخالص داخلی یا GDP چیست ؟


زمانی که از رونق اقتصادی یا رکود اقتصادی صحبت کنیم، قبل از هر چیز، بحث تولید ناخالص داخلی یا Gross Domestic Product مطرح می‌شود. همچنین وقتی از رشد اقتصادی (Economic Growth) صحبت می‌کنند، عملاً در مورد افزایش (یا کاهش) تولید ناخالص داخلی حرف می‌زنند. این بخش را دنبال کنید


حباب سکه چیست ؟


حباب سکه چیست ؟ عبارت حباب قیمت به گوش همه ما، تقریباً آشناست و یکی از مهمترین قیمت‌هایی که همیشه اعلام می شود قیمت حباب سکه است. اما چگونه این حباب محاسبه می شود؟ برای درک محاسبه فوق این کلیپ را دنبال کنید تا علاوه بر حباب سکه مفاهیم دیگر همچون؛ یک انس طلا؛ یک مثقال طلا و ... را فرا گیرید.